2012. gada 20. aprīlis – 20. augusts
Saules muzejā, Vaļņu ielā 30, Rīgā
Izstādes atklāšana 2012. gada 19. aprīlī plkst. 16.00
APMEKLĒTĀJIEM IZSTĀDE ATVĒRTA NO 20.04.2012.
No 2012. gada 20. aprīļa līdz 20. augustam Saules muzejā (Vaļņu ielā 30, Rīgā) izstādē „Saule ekslibrī un medaļās ” būs skatāmi mūsdienu mākslinieku ekslibristu un tēlnieku darbi. Šī būs jau trešā minigrafiķu un medaļu mākslinieku kopīgi veidotā izstāde.
Ex-libris daļā izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar latviešu mākslinieku- klasiķu Pētera Upīša un Dzidras Ezergailes darbiem, gan ar vidējās paaudzes mākslinieku Elitas Viliamas, Andreja Māra Eizāna, Arvīda Vītola darbiem, kā arī ar pašlaik Latvijā visvairāk radīto ex-libris darbu autora Imanta Ozoliņa un daudzu citu minigrafiķu veikumiem.
Izstādes medaļu daļā varēs apskatīt 20 medaļu mākslinieku Saulei veltītās medaļas. Darbi radīti laika posmā no 1976. - 2012. gadam.
Visvairāk izmantota bronza, bet ir arī porcelāns, keramika, akmens, alumīnijs, sudrabs, varš, keramofikss un stikls.
Sauli kā "galveno varoni" attēlo Edgars Grīnfelds, Velga Eizenberga, Ligita Breģe, Vija Dzintare un Jānis Strupulis, bet Sauli kā "otrā plāna tēlu" - prof.Bruno Strautiņš, Ligita Franckeviča, Inese Nātriņa, Jānis Anmanis, Arta Dumpe un Klāvs Veinbahs.
Saules asociatīvo nozīmi izmanto Nellija Skujeniece, Agita Šteinberga, Antra Urtāne, Māra Mickeviča, Māra Kalniņa, Juris Kaksis un Eva Ziediņa, bet Saules motīvu kā nosacītu etnogrāfisku simbolu - Jānis Strupulis, Zane Elerte, Anatolijs Vasiļjevs un Jānis Anmanis.
Viena medaļa ir veltīta konkrētam notikumam - Saules aptumsumam, kas bija novērojams 2011. gada 4. janvārī.
Nedaudz par EX-LIBRI :
Ex-libris ir senākā un skaistākā grafikas mākslas nozare. Tā raksturo savu īpašnieku kā profesionāli savā darbā, gan kā dažādu hobiju cienītāju, gan vienkārši kā interesentu un unikālu cilvēku.
Ex-libris tulkojumā no latīņu valodas nozīmē „no grāmatām”. Tā ir īpaša piederības zīme – māksliniecisks, pavairots zīmējums vai mazās formas grafika ar bibliotēkas vai grāmatu krātuves īpašnieka vārdu. To ielīmē grāmatas vāka iekšpusē, un izsenis cilvēks, kas mīlēja grāmatas, tika uzskatīts par paraugu, kam vērts sekot.
No senās Ēģiptes laikiem (pirmais zināmais ex-libris radīts 18. dinastijas laikā faraonam Amenhotepam III) līdz mūsdienām tas ir izdzīvojis, attīstījies un pašlaik pasaulē sasniedzis savu augstāko mākslinieciskā izpildījuma pakāpi.
Šī mākslas joma ir attīstījusies 2 virzienos :
1. Augstās grafikas mākslas darbs, kas paredzēts izstādēm, konkursiem, īpašām kolekcijām vai apmaiņai, un ļoti vērtīgām grāmatām kā piedrības zīme;
2. Lietišķās mākslas darbs, ko var pasūtīt un iegūt katrs bibliotēkas īpašnieks vai interesents.
Mūslaiku latviešu ex-libris mākslinieki pilnvērtīgi iekļaujas pasaules exlibristu aktivitātēs un godam pārstāv Latviju dažāda mēroga konkursos un izstādēs, iegūstot gan Grand Prix, gan laureātu diplomus.
Daļa no šiem māksliniekiem un ekslibru kolekcionāriem piedalās arī Saules muzeja rīkotajā izstādē. Īpaši var izcelt arī mūsu ex-libris kolekcionārus, jo arī viņi aktīvi piedalās šīs mākslas jomas popularizēšanā, izstādot savas kolekcijas dažādās skatēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Tā šoreiz ir mūsu lielākā pūču kolekcionāre Gaida Šilinska.
No savas puses varam teikt – arī Latvijā ex-libris dzīvo un attīstās un godam nes Latvijas vārdu mākslas pasaulē. Lai dzīvo ex-libris!
Izstādi rīko Saules muzejs, Latvijas medaļu mākslas klubs un Latvijas ekslibristu klubs.
Saules Muzejs (Vaļņu iela 30, Rīga)
DARBA LAIKS:
Katru dienu 10.00 – 19.00
BIĻEŠU CENAS:
Pieaugušie: LVL 2,50
Skolēni, studenti, pensionāri: LVL 2,00
Pirmsskolas vecuma bērni: LVL 1,00
Tikai izstādes apmeklējums LVL 0,50
Ģimenes biļete (2 pieaugušie ar 1–4 bērniem): LVL 6,00