Autors: Linda Balode
Avots: BalticTravelnews.com
Muzejā "Bet tā bija" var aplūkot sociālistiskā laika ekspozīciju, kurā var atrast gan informatīvos stendus, gan grāmatas, gan fotogrāfijas. Par muzeju "Bet tā bija" pēdējos 20 gadus rūpējās Oļģerts Praličs. Tagad tas ir nonācis viņa dēla Armanda Praliča rokās, un vairāk par muzeju Travelnews.lv stāsta tieši viņš.
Muzejs ir īpašs, jo tajā ir apskatāma Madlienas apkārtnes novadpētniecības ekspozīcija, kas veidota, balstoties uz padomju laika sociālo iekārtu. Lielākā daļa cilvēku pēc valstiskās
Reklāma
neatkarības atgūšanas likvidēja visu iespējamo, kas saistītos ar minēto sociālo iekārtu. Armands Praličs stāsta, ka "tā bija katra paša izvēle - iznīcināt vai saglabāt". Tas, ka muzeja "Bet tā bija" uzturētāji saglabāja lietas, kas ataino padomju laika sociālo iekārtu, šodien ļauj ieskatīties vēsturē un spriest par tās notikumiem.
Muzeja informatīvie stendi ļauj iepazīties ar tā laika notikumiem. Turpat var apskatīt no padomju laika palikušās grāmatas, fotogrāfijas un albumus. Armands stāsta, ka muzejā ir atrodama arī kolhoza zemes grāmata, kā arī padomju laika atribūtika, piemēram, karogi ar propogandiskiem saukļiem. Apmeklējot muzeju, varēs redzēt arī slaveno vadoņu portretus, piemēram, Staļina, Ļeņina un Brežņeva. Muzejs savu ekspozīciju visu laiku papildina - vai no pašu krājumiem, vai ar lietām, kuras ir atveduši cilvēki no dažādām Latvijas pilsētām. Pēdējais muzejā nonācis pilnīgi jauns lielais padomju laika enciklopēdijas krājums.
Armands Praličs priecājas, ka ekskursijās brauc daudz skolēnu, kuri fotogrāfijās atpazīst
savus vecostēvus un tuviniekus. Tāpat Armands skaidro: "Sociālo iekārtu nebija iespēja izvelēties, bet tas nenozīmē, ka mūsu senči strādāja mazāk godīgi." Visticamāk cilvēki vēlējās atbrīvoties no sliktās pieredzes, taču, pēc pašreizējā muzeja īpašnieka domām, no tā laika vēstures var un vajag atcerēties to, kas bijis labs. "Vēsture ir kā kāršu kava! Bez sešiniekiem un dūžiem spēlēt nevarēs," tādu salīdzinājumu izmanto Armands Praličs.
Muzeju salīdzinoši daudz apmeklē arī ārzemnieki. Armands min, ka tās ir apmēram ir četras, piecas tūristu grupas gadā gan no Dānijas un Norvēģijas, gan no Vācijas un Krievijas. Muzejā ir speciāls žurnāls jeb viesu grāmata, kurā atzīmē visus apmeklētājus. Pēdējais apmeklētājs no ārzemēm parakstījies pakistāņu valodā.
Travelnews.lv vaicāja, kāpēc būtu vērts apmeklēt muzeju "Bet tā bija", uz ko Armands Praličs atbild: "Muzejā ir saglabāta sociālistiskā laika ekspozīcija, kas vecāka gada gājuma cilvēkiem ļaus gremdēties atmiņās, savukārt jauniešiem iepazīt vēsturi, kuru reti var aplūkot citur."
Muzejs "Bet tā bija" atrodas Ogres novadā, Madlienā, bijušajā Plāteres pagasta skolā. Muzeju izveidoja 1978. gadā un tā dibinātājs ir Ojārs Upenieks, toreizējā Ogres rajona laikraksta "Padomju Ceļš" žurnālists.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.