Autors: Jānis Pēteris Bērziņš
Avots: Baltictravelnews.com/revs.lv/embassies.gov.il
2019. gada 9. oktobris ir nozīmīga diena ebrejiem visā pasaulē. Šī ir Jom Kipur - Izpirkuma jeb Tiesas diena. Tā noslēdz četrdesmit dienu garīgās attīrīšanās periodu. Pirmās bija Elul mēneša trīsdesmit dienas – patiesās atskaites laiks, pašanalīzes un pagājušā gada apkopojuma laiks. Pēc tā ir nožēlas desmit dienas (ebreju – tšuva) no Tiesas dienas – Roš Ašana – līdz Jom Kipur, kad tiek apstiprināts katra izvirzītais un pieņemtais spriedums nākamajam gadam.
Jom Kipur galvenie priekšraksti attiecas uz gariem dievkalpojumiem un 25 stundu ilgu gavēni; tos ievēro pat liela citādā ziņā sekulārās sabiedrības daļa. Sabiedrības nopietnais noskaņojums Jom Kipur laikā pārspēj jebkurus citus svētkus, to skaitā Roš hašana. Šajā dienā dzīve Izraēlā pilnībā apstājas uz 25 stundām; izklaides vietas ir slēgtas, netiek translētas nedz radio, nedz televīzijas pārraides (pat ne ziņas), sabiedriskais transports nekursē un arī ceļi ir pilnībā slēgti. Izraēlā Jom Kipur svētkiem ir īpaša nozīme saistībā ar 1973. gada karu, kurā Ēģipte un Sīrija vienā un tajā pašā dienā negaidot uzbruka Izraēlai.
Reklāma
Eksistē kāda sena paraža - tā dēvētais kaparot (kapore). Vakarā, diennakti pirms Jom Kipur iestāšanās vai tā priekšvakarā saullēktā vīrieši un zēni rokās ņem gaili, bet sievietes un meitenes - vistu un skaita Bnei Adam lūgšanu. Pēc tam, griežot virs galvas putnu, tiek sacīti vārdi: "Lai tas ir mans... izpirkums". Tad nokauto putnu vai tā daļas atdāvina trūcīgajiem. Kaparot rituāla ideja attēlo to, ka arī viņus par grēkiem, varēja piemeklēt šī putna liktenis.
Ja neizdodas tikt pie vistas, kaparot rituālu var veikt, griežot virs galvas naudu, kuru tāpat pēc tam atdod trūcīgajiem.
Pirms Jom Kipur ir pieņemts lūgt piedošanu tuviniekiem un paziņām, ja gadījies viņiem nodarīt pāri ar vārdiem vai darbiem, jo Dievs nevar piedot cilvēkam, kamēr cilvēks nav piedevis saviem līdzcilvēkiem.
Jom Kipur priekšvakarā, apmēram stundu līdz saulrietam, tiek rīkota pēdējais greznais pirms gavēņa mielasts. Pirms došanās uz sinagogu, tēvs (vai māte, ja tēva nav) tradicionāli svēta savus bērnus: "Lai Dievs salīdzina tevi ar Efraimu un Menaše. Lai Dievs tevi svētī un pasargā. Lai Dievs tev ir labvēlīgs un pažēlo tevi. Lai Dievs dod tev priekšroku un sūta tev mieru."
Gavēnis sākas vakarā, 18 minūtes pirms saulrieta. Turpmākajā diennaktī ir aizliegts ēst, dzert, mazgāties, lietot ādas krēmus un ziedes, valkāt ādas apavus, tāpat arī aizliegta laulāto tuvība. Šajā dienā, tāpat kā Šabata laikā, ir aizliegts jebkāds darbs.
Izpirkuma diena beidzas ar vārdiem: "Nākamajā gadā – Jeruzalemē!".
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.